پرستاری یکی از شغل های خدماتی حوزه پزشکی می باشد. در گذشته به مراقبان بیمار و ناتوانان پرستار گفته می شده. اما امروزه وظایف پرستار تنها مراقبت از بیمار و تزریقات نیست.

پرستار در یک تیم پزشکی مسئول آماده سازی، روحیه بخشی، مراقبت ویژه، مراقبت بهداشتی، مسئول پذیرش می باشد. به طور کلی وظیفه پرستار زیر نظر داشتن وضعیت بیمار و مراقبت از آن است. این افراد باید ویژگی های مهمی مانند مسئولیت پذیری، علاقه مند بودن، با دقت بودن، خستگی ناپذیر بودن را داشته باشند.

اگر شما هم علاقه مند به خدمت رسانی به مردم هستید و در عین حال فردی مسئولیت پذیر و پر انرژی هستید این شغل می تواند مناسب شما باشد.

پرستاران در واقع از دستورات پزشک پیروی می کنند و مناسب با دستورات آنها مراقبت های بیمار را تحت نظر می گیرند. پرستاران به بیماران اطلاعات لازم را منتقل می کند و همراه بیمار را از نحوه مراقبت بیمار آشنا می سازد.


2. شرح وظایفی پرستار :

 1. کسب اطلاعات و بررسی وضعیت بیمار، ثبت در پرونده
 2. ثبت کلیه اقدامات صورت گرفته شده
 3. مشارکت در انجام معاینات، تحت نظر گرفتن و نظارت بر فعالیت‌های پیراپزشکی
 4. انجام اقدامات مراقبتی بر اساس استانداردهای خدمات پرستاری و ثبت در پرونده پزشکی بیمار
 5. ارزشیابی نتایج خدمات ارائه شده به بیمار و در صورت لزوم بررسی و برنامه ریزی مجدد برای مراقبت‌های لازم
 6. مشاوره و راهنمایی بیمار و ارجاع آن به منابع تخصصی و اجتماعی، حمایتی
 7. آماده کردن بیمار برای ترخیص
 8. انجام دادن اقدامات ضروری برای پیشگیری از عفونت‌ها
 9. تحویل بخش به پرسنل شیفت‌های بعد از خود و گزارش دادن اقدامات انجام شده
 10. همراه بودن با پزشک در ویزیت بیماران و گزارش اقدامات انجام شده و بررسی پاسخ بیمار جهت تعیین روش درمانی مناسب
 11. آشنایی کافی با زبان انگلیسی تخصصی حوزه پزشکی و شناسایی داروها


3. وضعیت استخدام و بازار کار شغل پرستاری

افراد علاقه مند باید با گذراندن دوره دانشگاهی و گرفتن پرستاری وارد این حوزه بشوند. این افراد بعد از کسب مهارت های لازم در مراکز نگهداری مانند بیمارستانها، درمانگاه ها، بهداری و مطبها مشغول به کار شوند. در حال حاضر پرستاران فعال در بیمارستانها در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیلات دارند.

تعداد پرستاران در بیمارستانها باید سه برابر تعداد پزشکان و متناسب با بیماران مراجعه کننده باشد. هم چنین هر سال به ازای هر چند نفر باید پرستار استخدام شود. سمت پرستاران در بخش های مختلف متفاوت می باشد. به طور مثل پرستاران بخش های جراحی با اتفاقات یکسان نیستند.

وضعیت بازار در شغل پرستاری در این نسبتا متناسب است. اما هر سال تعداد افرادی که استخدام می شوند متناسب با بیماران متفاوت می باشد. بنابراین نمی توان مقدار دقیقی را در خصوص تعداد استخدامی افراد متخصص در این حوزه معرفی کرد.


4. مهارتها و دانش های مورد نیاز پرستار

توانایی کار کردن در ساعات طولانی و دارای انرژی زیاد و خستگی ناپذیر

توانایی انجام کار تیمی

آشنا بودن با تمامی داروها و مواد سازنده آن

آشنایی با زبان انگلیسی برای موارد مورد نیاز در حوزه پزشکی

توانایی انجام تزریقات

توانایی ایجاد ارتباط با بیمار و افراد دیگر

دارای روابط عمومی بالا


5. شخصیت های مناسب شغل پرستاری

داشتن حس مسئولیت پذیری و دوستی با هم نوع خود از مهمترین مورد های شخصیت پرستار می باشد. علاقه مندی به ارائه خدمات و کمک به دیگران از دیگر ویژگی هایی است که این افراد باید داشته باشند. تیپ شخصیتی و مکان کار این افراد ایجاب می کنند که در برقراری ارتباط از توانایی بالایی برخوردار باشند. مهمترین مورد داشتن علاقه فرد به شغل خود یعنی پرستاری می باشد.

حس فداکاری و دلسوز بودن باعث می شود نقش این افراد پررنگ تر شده و بتوانند به درستی از پس وظایف خود برآیند.

ناگفته نماند که این افراد باید در برابر فشار های روحی و دیدن حوادث مختلف صبور و قوی باشند. زیرا تحمل در برابر فشار های کاری در این شغل بسیار پر اهمیت است.

منبع